Pozor, od 6. 6. 2025 bude můj web přístupný již jen v rámci skutečného Internetu – v historickém vypínám.

Můj malý svět

Obrať obličej k slunci
a stíny budou padat za tebe
 • Eko náhrady
 • Stop Heuréce
 • Zkušenosti s firmami
 • Už ne „blockchain“, ale „bločenka“

  Vždycky mi vadilo, že nevím, jak přeložit „blockchain“, ať už do článků/zápisků, při mluvení nebo překládání Bitcoin Core klienta. „Řetězec bloků“, co jsem používal ze začátku, nebylo zrovna to pravé ořechové. Tak jsem loni spískal a letos uskutečnil iniciativu Blockchain.cz – iniciativu za nalezení českého překladu slova „blockchain“.

  Pokračovat ve čtení zápisku →

  bez komentáře | 29. října 2017

  Kam emigrovat

  Volební výsledky pro poslaneckou sněmovnu vypadají navýsost krušně. Říkají, že 1M5 lidí chce vládu bývalého příslušníka StB, že jsou spokojeni s tím, že z pozice státní moci likviduje velké firmy (vč. konkurenčních), že osekává svobodu, buduje byrokracii, lže a hrabe miliardy dotací pro své firmy. Sestimsmiřme…

  Pokračovat ve čtení zápisku →

  bez komentáře | 22. října 2017

  Svobodné slovníky po roce existence

  Naprostou náhodou na mě loni touto dobou spadla správa projektu GNU/FDL Anglicko-Českého slovníku, známého také jako slovnik.zcu.cz. Nabízí se tak drobné ohlédnutí za prvním rokem.

  Pokračovat ve čtení zápisku →

  3 komentáře | 21. září 2017

  Kouzlo Self žurnálu

  Před tři čtvrtě rokem se ke mně dostal Self Journal, aneb „zase další diář“. Nicméně jeho kickstartrovská kampaň mě zaujala a jelikož bylo dostupné PDFko, tak jsem celkem neměl důvod si ho nevytisknout a nevyzkoušet.

  Pokračovat ve čtení zápisku →

  bez komentáře | 12. září 2017

  Rozebírám tiskárnu HP Deskjet 840C (část 2.)

  Minule jsem se trápil s kryty. Ale samotný tisk a vůbec elektronika té tiskárny jsou přeci jen zajímavější. Rok 99 se nezapře. :c)

  Pokračovat ve čtení zápisku →

  bez komentáře | 13. srpna 2017

  Rozebírám tiskárnu HP Deskjet 840C (část 1.)

  Pěstuji si letos novou zálibu: v tiskárnách. Zajímá mě všechno, ale primárně o těch inkoustových. Našel jsem si tedy inzerát starší tiskárny, které bych se mohl podívat na šroubky, a koupil ji.

  Pokračovat ve čtení zápisku →

  bez komentáře | 6. srpna 2017

  Pá, pá Wordpressu a nový začátek

  Už tři roky je můj blog prakticky mrtvý. Nedokázal jsem se překonat a něco ve Wordpressu napsat. Navíc ani nefunguje – minimálně v polovině případů člověku místo obsahu ukáže RSS nebo Atom. Zmáčknete párkrát F5 a třeba uvidíte, co jste chtěli… Nějakých deset let známá chyba, kterou dodnes nikdo neopravil. Je čas na změnu!

  Pokračovat ve čtení zápisku →

  bez komentáře | 30. července 2017

  Firma expres a lowcost. Ehm, skoro.

  Z minulé zkušenosti ohledně zakládání firmy jsem byl pěkně rozladěný. 39 dní, no kde to jsme? Jelikož k rozpuštění živnosti potřebuji firmu ještě jednu, rozhodl jsem se na to jít sám, když už teď vím co a jak (nebo jsem si to alespoň myslel…). Tohle je komentovaný návod, jak krok za krokem úspěšně založit s. r. o. a na co si dát pozor.

  Pokračovat ve čtení zápisku →

  bez komentáře | 27. září 2014

  Zakládání první firmy. Fuff!

  Nebyla to zrovna sranda. Klacky pod nohami a klacky a klacky a ždímání peněz a ždímání peněz. Ale ze mě… Očistec. Není divu, že lidé jdou za vyššími daněmi do VB, když tam na druhou stranu nejsou klacky a nesmyslné ždímání…

  Pokračovat ve čtení zápisku →

  bez komentáře | 21. července 2014

  Ze zákulisí BTC Ex.cz

  V úterý 22. 4. 2014 jsme spustili českou bitcoinovou burzu BTC Ex.cz. Ve vývoji byla poměrně dlouho, ale výsledek celkem stojí za to. Její směr se přitom stihl několikrát změnit.

  Pokračovat ve čtení zápisku →

  bez komentáře | 6. července 2014